UnityNews in UA

ГУР (Головна Українська Рада)

{news-title}
СУВ Спілка однодумців
ГУР (Головна Українська Рада)

У буремні роки Першої Світової Війни український народ,що перебував під "залізним сапогом" двох імперій не міг стояти осторонь цих подій,та і якщо честно -його ніхто і не запитував.

Так як в Російській імперії усіляки національні організації жорстоко придушувались,то й не дивно ,що найбільше політичних партій,організацій та спілок були розташовані саме у іншої імперії- в Австро-Угорщині.Одна із таких організацій,що відстоювала права українського народу була -ГУР , яка відчутно вирізняється серед інших організацій у Габсбургській імперії.


Чому? Давайте з'ясуємо.

Головна Українська Рада(ГУР) була міжпартійною організацією,що буда заснована 1 серпня 1914 року у Львові. Її засновниками були національно-демократична, радикальна, соціал-демократична партії. ГУР стала  координаційним центром захисту інтересів українців Австро-Угорщини .Голова — Кость Левицький, заступник — Михайло Павлик  і Микола Ганкевич.

Програма Г. У. Р. передбачала такі основні завдання: вироблення загального напряму української політики, вирішення національно-політичних справ у зв'язку з війною, виступ у ролі єдиного політичної сили для українців, представника галичан на міжнародному рівні, формування національних військ. Головною політ, вимогою організації було виборення державної самостійності України.

Г. У. Р. зверталася до уряду Австро-Угорщини, керівних органів Галичини з петиціями, в яких обстоювала інтереси укр. народу, зносилася з представниками Центральних Держав, привертаючи увагу до українського питання як одного з найактуальніших для європейської політики. 1914 Рада прийняла рішення про створення з добровольців укр. військ, організації, що одержала назву Українських січових стрільців.

3 серпня 1914 року ГУР закликала українців до підтримки Австро-Угорщини в Першій Світовій війні, убачаючи в Російській імперії найбільшу загрозу українському національному руху. З Маніфесту Головної Української Ради:

"Війни хоче цар російський, самодержавний володар імперії, яка є історичним ворогом України. Царі російські зломили Переяславський договір, яким вони обов'язалися були — шанувати самостійність України,— і поневолили вільну Україну. Царська імперія протягом трьох століть веде політику, яка має за ціль відобрати поневоленій Україні національну душу і зробити український нарід частею російського народу. Царський уряд відобрав українському народови його найсвятійше право,— право рідної мови. В царській Росії нинішного дня найбільше поневолений — український нарід … Побіда австро-угорської монархії буде нашою побідою. І чим більше буде пораженнє Росії, тим швидше вибє година визволенння України».

 

4 серпня 1914 року ,Рада прийняла рішення про створення з добровольців українських військ, організації, що одержала назву Українських січових стрільців(УСС)-,чиї ветерани стали ядром УГА та АУНР.

На початок вересня 1914 у зв'язку з наступом російських військ Г. У. Р. перебралася до Відня, де проіснувала до травня 1915, коли була перетворена на Загальну Українську Раду.

Тобто у такий важкий час,деякі ентузіасти,що понад усе прагнули незалежності нашої держави,вирішили стати центром усього політичного життя українців.

Про наслідки не треба і згадувати,адже не треба забувати,що уряд ЗУНР складавася з ГУР,переформаттваний в ЗУР ,який потім доповнив уряд УНР та Української держави.

Про цю організацію ми маємо пам'ятати,адже завдячуючи їй,українське суспільство побачило,що воно також,як і всі інші народи має право на свою державу,свою історію,культуру,політику та армію.


Читайте нас у Instagram "UnityNews"
Підписуйтесь на нас у Telegram "UnityNews"

Вас зацікавлять також наступні новини


Реклама


Оставить комментарий